PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119153}

Gertruda

Gertrud
6,7 417
ocen
6,7 10 1 417
Gertruda
powrót do forum filmu Gertruda

Film, podobnie zresztą jak "Ordet", zrobił na mnie ogromne wrażenie. Poruszane są w nim dość pospolite ale niezmiernie złożone i istotne kwestie tj. sens życia czy miłości. Teatralność filmu, choć dawniej poddana niepochlebnej krytyce, bardzo mi odpowiada, ponieważ sprawia, że widz skupia się na tym co należy - dialogu i emocjach. Uważam, że umieszczony powyżej opis filmu jest dość tendencyjny; bo jak można napisać że Gertruda "Kiedy odkrywa, że on [Erland Jansson] także nie odpowiada jej idealnemu wyobrażeniu mężczyzny, zostawia go(...)". On jej najprościej na świecie nie kochał a to nie znaczy, że nie odpowiadał jej ideałowi. Ba, nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że to właśnie on był najbliższy jej ideałowi. Opis powinien być suchy i obiektywny, nie sugerujący widzowi sposobu interpretacji.

ocenił(a) film na 9
fatakata

Opis najlepiej przemilczeć. Co do samego filmu: Dreyer jak Dreyer. Fantastyczny.

FisherN

Co prawda, to prawda. Po co się tak gorączkować;) kiedy film "fantastyczny".

ocenił(a) film na 9
fatakata

Mam problemy interpretacyjne odnośnie Twojej wypowiedzi. Nie wiem, czy uwaga "po co się tak gorączkować" jest ironią - wzięcie epitetu "fantastyczny" w cudzysłów mogłoby to sugerować. Natomiast - jeśli w tym leży niejasność - moja wypowiedź odnosiła się do opisu zamieszczonego na stronie filmu, a nie do Twojej wypowiedzi.

FisherN

Nie ma tu żadnej ironii:). Po prostu z perspektywy czasu, zgadzam się z Tobą, że opisem nie należy się przejmować, bo film - tutaj cytuję użyty przez Ciebie epitet- jest "fantastyczny" i nic tego nie zepsuje.

ocenił(a) film na 9
fatakata

No to wszystko jasne;)
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
FisherN

Według mnie Gertruda to znacznie słabszy film od Słowa - Ordet. Podzieliłem go na 3 razy żeby go przemęczyć, Dzień Gniewu i Ordet polecem, ten jako bardziej teatr-kina na koniec pozostawiam najtrwalszym. Posiadam napisy do wersji jednopłytowej, jakby ktoś chciał. Z tego co czytałem to generalnie już wtedy krytycy byli bardzo podzieleni co do oceny tego filmu.
Najbardziej irytowała mnie główna aktorka, może dlatego nie dałem rady inaczej tego filmu odebrać. Według mnie teatr w kinie czasami dodaje a czasami ujmuje z uroku i odbioru, tutaj zdecydowanie ujmuje. Jeszcze do tego historia, która jest tak mdła. W Ordecie miałem ciary jak lekarz sięgnął po dziwne długie nożyce, tutaj ciar nie było ani razu, ani nawet zainteresowania.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones