PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=120159}

Cementowy ogród

The Cement Garden
7,0 906
ocen
7,0 10 1 906
Cementowy ogród
powrót do forum filmu Cementowy ogród

- Derek - zniszczyl film i odebral mu klimat. do jego pojawienia sie wciagnelem sie bardzo, zwlaszcza przez hermetyczny nastroj tego filmu i bylem gotow kupic liczne mniejsze wpadki. w kontekscie finalu jest niezbedna, jednakze mozna bylo ja troche uwiarygodnic.
- ''for fuck sake! he's your broter!'' - wszyscy to wiedza, nie?
- czy ktos slyszal o nastolatku latajacym nago w deszczu po ogrodzie?; tu troche kogos ponioslo;
- wydaje mi sie, ze smierc ojca mozna bylo przesunac w odleglejsza przeszlosc, poniewaz nie widac jaki miala ona skutek na bohaterow [po co ja wiec pokazywac?]
- wydaje mi sie, ze nie jest mozliwa sytuacja, w ktorej dzieci wychowujace sie razem ulegaja wzajemnej fascynacji erotycznej [z psychologicznego punktu widzenia]
- odczytywanie fragmentow ksiazki tez niezbyt dobry pomysl.
- no i te filmiki znad morza? nie wiem czy ktos to zrozumial?
Niemniej film mi sie strasznie podobal, zwaszcza do momentu pojawienia sie dereka. zmieszanie smierci i seksu, makabry i dowcipu, izolacja, hermetycznosc, rozklad, fatalizm i niedojrzali emocjonalnie bohaterowie. w dodatku pokazanie tego w postaci obrazow czystych, pozbawionych pretensjalnosci czy jakichs pseudofilozoficznych glebi pozwala wejsc ten swiat. to nie jest film o zakazanej milosci. to jest film o rozkladzie. fascynujace jest to, ze bohaterowie sa emocjonalnie niedojrzali i pozbawieni kregoslupa moralnego. to nadaje tej historii spojnosc i racje bytu. kazirodcza milosc i inne dziwne zachowania zrodzily sie z rozkladu. juli wybiera jack bo on jest napietnowany tymi samymi przezyciami co ona. w koncowce julie pyta jacka czy znajduje w tej sytuacji cos dziwnego. on odpowiada: ''it's seems to me very natural''.
bardzo unikalny,niepokojacy i intrygujacy obraz.

ocenił(a) film na 8
lukaslondon

Scena gdy Jake biega nago po deszczu jest akurat dla filmu bardzo istotna. Bohater w tym momencie doznaje Katharsis (zarówno fizycznego jak i duchowego). Od tamtej pory jego wygląd i zachowanie ulegają zmianie (co też zauważa Julie i Derek). Jake pozbywa się lęku i osiąga wewnętrzy spokój (wedle tego co wyczytał w książce, deszczówka jest najczystszą wodą).
Jeśli chodzi o retrospekcje znad morza, to świetnie wyostrzają one ton poszególnych partii filmu. Jest np. scena gdy rodzeństwo "grzebie" matkę zalewając ją cementem. Jej twarz stopniowo pochłania mokra masa. Zaraz potem ukazano retrospekcję, gdzie kiedyś jako malcy dla zabawy zasypywali jej nogi piaskiem na plaży.

lukaslondon

można dodać, że w książce Iana McEwana wszystko układa się w logiczną całość i wszystkie sceny są potrzebne

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones